2016 Frigid 8 and Thermal 3

Overall Finish List

December 03, 2016


Results By Indianhead Track Club
Frigid 8

Thermal 3

Place Name City Bib No Age Gender Time Back Total Time
1 Jesse Becker Osseo WI 234 18 M   16:07.9
2 Jacob Nash Chippewa Falls WI 1124 40 M 2:56.0 19:03.9
3 David Anderson Cadott WI 231 16 M 3:39.1 19:47.0
4 Ethan Komp Chetek WI 251 14 M 4:26.3 20:34.2
5 Jerry Worley Eau Claire WI 283 57 M 4:46.2 20:54.1
6 John Kann Rice Lake WI 197 64 M 5:25.6 21:33.5
7 Eric Burdt Altoona WI 238 37 M 5:44.1 21:52.0
8 Gary Gullicksrud Eleva WI 243 50 M 6:52.4 23:00.3
9 John Konkel Eau Claire WI 253 65 M 7:04.5 23:12.4
10 Mike Smith Altoona WI 172 42 M 7:13.2 23:21.1
11 Brenda Maxwell Westby WI 56 47 F   23:26.9
12 Luke Newton Chippewa Falls WI 263 13 M 7:45.7 23:53.6
13 Scott Steinmetz Chippewa Falls WI 276 39 M 8:01.5 24:09.4
14 Peter Buckli Eau Claire WI 236 56 M 8:10.9 24:18.8
15 Mark Schulz Eau Claire WI 274 60 M 8:45.3 24:53.2
16 Sara Denure Fall Creek WI 240 35 F 2:21.2 25:48.2
17 Steve Thon Chippewa Falls WI 196 64 M 9:41.8 25:49.7
18 Yvonne Kuehn Eau Claire WI 255 46 F 2:26.7 25:53.7
19 Mike Hendricks Eau Claire WI 247 41 M 9:49.4 25:57.3
20 Jennifer Baxter Mondovi WI 233 35 F 2:31.5 25:58.5
21 Joan Koslofsky Chetek WI 254 53 F 2:37.9 26:04.9
22 Mason Smith Altoona WI 173 11 M 10:04.0 26:11.9
23 Rich Chryst Altoona WI 198 59 M 10:14.3 26:22.2
24 Tom Conway Chippewa Falls WI 170 66 M 10:20.8 26:28.7
25 Sara Schnelle Middleton WI 273 23 F 3:06.9 26:33.9
26 David Roseen Saint Paul MN 271 76 M 10:31.6 26:39.5
27 Mark Waite Eau Claire WI 279 63 M 10:39.4 26:47.3
28 Steve Kinderman Eau Claire WI 250 62 M 11:39.5 27:47.4
29 Greg Munyon Bloomer WI 261 39 M 11:47.0 27:54.9
30 Heather Pederson Eau Claire WI 1103 47 F 4:35.1 28:02.1
31 Michael Weiser Altoona WI 280 74 M 12:47.4 28:55.3
32 Rosemary Harnly Red Wing MN 246 70 F 5:33.5 29:00.5
33 Steven Thaler Chippewa Falls WI 92 64 M 12:55.9 29:03.8
34 Ben Prissel Chippewa Falls WI 268 13 M 13:15.8 29:23.7
35 Kathy Palme Chippewa Falls WI 167 57 F 5:57.6 29:24.5
36 Deborah Konkel Eau Claire WI 252 63 F 6:02.1 29:29.1
37 Molly Bushman Chippewa Falls WI 239 36 F 6:03.7 29:30.7
38 Mackenzie Jeffers Chippewa Falls WI 249 35 F 6:16.3 29:43.3
39 Jodi Gullicksrud Eleva WI 244 47 F 6:30.7 29:57.7
40 Emma Janke Wausau WI 248 22 F 6:59.7 30:26.6
41 Joyce Petsch Saint Paul MN 267 63 F 7:08.7 30:35.7
42 Chad Mahder Eau Claire WI 259 31 M 14:58.7 31:06.6
43 Maddie Newton Chippewa Falls WI 264 17 F 8:02.7 31:29.7
44 Marva Sahs Spooner WI 272 67 F 8:11.4 31:38.3
45 Kris Neilson Eau Claire WI 262 52 F 8:56.4 32:23.4
46 Jessica Bergeman Chippewa Falls WI 235 31 F 9:48.4 33:15.4
47 Ellen Wing Chippewa Falls WI 281 71 F 10:12.6 33:39.6
48 Jane Thompson Augusta ME 82 68 F 10:39.5 34:06.5
49 Dan Woll River Falls WI 93 68 M 18:24.5 34:32.4
50 Lynn Tamm Gordon WI 277 54 F 11:23.0 34:50.0
51 Marla Prissel Chippewa Falls WI 269 35 F 11:43.7 35:10.6
52 Gary Norrish Eau Claire WI 265 66 M 19:23.6 35:31.5
53 Ruth Norrish Eau Claire WI 266 65 F 12:04.8 35:31.8
54 Shelby Mahder Eau Claire WI 260 38 F 12:37.9 36:04.9
55 Jessica Trampf Winona MN 278 23 F 13:10.6 36:37.6
56 Brittany Schumacher Eau Claire WI 275 31 F 13:24.0 36:51.0
57 Sara Lester Eau Claire WI 257 47 F 14:05.3 37:32.3
58 Ron Buckli Eau Claire WI 237 82 M 22:23.8 38:31.7
59 Nathan Hagstrom Eau Claire WI 245 12 M 23:16.6 39:24.5
60 Joyell Anderson Cadott WI 232 37 F 16:54.0 40:21.0
61 Katie Floyd Saint Paul MN 241 50 F 18:09.5 41:36.5
62 Harriet Hagedorn 171 65 F 24:51.9 48:18.9
63 Robert Wing Chippewa Falls WI 282 72 M 37:58.7 54:06.6
Top  

Frigid 8

Place Name City Bib No Age Gender Time Back Total Time
1 ISAAC BOHATY Cornell WI 1064 17 M   48:16.1
2 Kevin Larson Altoona WI 1084 37 M 2:28.2 50:44.3
3 Andrew Komp Chetek WI 1081 39 M 3:09.4 51:25.5
4 Tony Yang Saint Paul MN 1119 53 M 3:46.7 52:02.8
5 Cody Buckli Wausau WI 1065 23 M 4:27.0 52:43.1
6 Lisa Tavares Colfax WI 1116 37 F   52:59.5
7 DAVID MAXWELL Westby WI 1092 53 M 6:12.3 54:28.4
8 David Carothers Chippewa Falls WI 1126 46 M 6:37.7 54:53.8
9 Justin Jablonske Eau Claire WI 1075 34 M 8:13.7 56:29.8
10 David Lombardo Eau Claire WI 1133 55 M 8:19.7 56:35.8
11 Becca Maxwell Westby WI 1091 20 F 3:49.4 56:49.0
12 Tom Roth Loyal WI 1128 57 M 8:40.7 56:56.8
13 Tania Riske Eau Claire WI 1112 44 F 4:41.6 57:41.2
14 Miciah Mills Eau Claire WI 1095 16 F 5:00.4 58:00.0
15 Ryan Burr Eau Claire WI 1066 39 M 10:01.2 58:17.4
16 Chris Vetter Chippewa Falls WI 1135 44 M 10:19.9 58:36.0
17 Catherine Lee Eau Claire WI 1127 37 F 5:55.5 58:55.1
18 Wendy Bengston Chippewa Falls WI 1122 50 F 6:31.3 59:30.9
19 Mark LeDuc Minneapolis MN 1088 62 M 12:01.4 1:00:17.5
20 Jeffrey Bergeman Chippewa Falls WI 1062 10 M 12:06.2 1:00:22.3
21 Jordan Bergeman Chippewa Falls WI 1063 31 M 12:06.4 1:00:22.6
22 Theresa Monpas Chippewa Falls WI 1123 29 F 7:48.2 1:00:47.8
23 Joseph Thaler Chippewa Falls WI 1117 15 M 13:07.5 1:01:23.6
24 Molly Barnes Eau Claire WI 1061 43 F 8:31.3 1:01:30.9
25 Jennifer Rees Chippewa Falls WI 1108 44 F 9:27.3 1:02:26.9
26 Carli Palmer Eau Claire WI 1101 39 F 9:52.8 1:02:52.3
27 Ashley Stokely Eau Claire WI 1115 28 F 10:10.6 1:03:10.2
28 Betsy Larson Altoona WI 1083 35 F 10:59.5 1:03:59.1
29 Steve Hagedorn 1142 58 M 16:10.2 1:04:26.3
30 Traci Messner Eau Claire WI 1094 54 F 12:37.6 1:05:37.2
31 William Petsch Saint Paul MN 1105 65 M 18:50.7 1:07:06.9
32 Matt Prissel Fall Creek WI 1106 35 M 19:13.9 1:07:30.0
33 Jerri Moe Eau Claire WI 1125 55 F 14:49.3 1:07:48.9
34 Tim Floyd Saint Paul MN 1069 50 M 19:54.5 1:08:10.6
35 Doug Brandt 1132 72 M 20:13.5 1:08:29.6
36 Linda Odden Saint Paul MN 1099 59 F 15:55.2 1:08:54.8
37 Dwayne Palme Chippewa Falls WI 1131 49 M 20:38.9 1:08:55.1
38 Claire Mettler Eau Claire WI 1138 17 F 16:33.2 1:09:32.7
39 Amy Mettler Eau Claire WI 1137 48 F 16:33.2 1:09:32.8
40 John Rees Chippewa Falls WI 1109 49 M 21:23.8 1:09:39.9
41 Scott Kuehn Eau Claire WI 1082 54 M 22:39.0 1:10:55.1
42 Kari Paulson Eau Claire WI 1102 36 F 18:34.9 1:11:34.5
43 Leslie Johnson Eau Claire WI 1080 58 F 18:35.1 1:11:34.7
44 Tjorven Landwehr 1136 16 F 19:12.0 1:12:11.6
45 Olivia Bliek Chippewa Falls WI 1130 16 F 19:12.4 1:12:12.0
46 Danielle LeBarron Eau Claire WI 1086 35 F 20:24.0 1:13:23.6
47 Todd Peterson Fall Creek WI 1104 54 M 25:16.6 1:13:32.7
48 Shelly Leavens Bloomer WI 1085 41 F 20:54.4 1:13:53.9
49 Mackenzie Deffenbaugh Eau Claire WI 1067 32 F 21:51.1 1:14:50.7
50 Dennis McGraw Eau Claire WI 1093 69 M 27:15.0 1:15:31.1
51 Charissa Jakusz Winona MN 1077 29 F 23:45.0 1:16:44.6
52 Steve Hughes Eau Claire WI 1073 27 M 29:16.2 1:17:32.3
53 Kelly Mandelstein Eau Claire WI 1090 31 F 24:33.5 1:17:33.1
54 Benjamin Elbert Eau Claire WI 1068 24 M 30:05.0 1:18:21.1
55 Tara Jensen Jim Falls WI 1078 31 F 25:52.4 1:18:51.9
56 Hope Foss Cameron WI 1071 19 F 26:13.9 1:19:13.5
57 Jeff Wilson Eau Claire WI 1118 55 M 31:08.9 1:19:25.0
58 Cassandra Yonash Eau Claire WI 1121 26 F 27:23.1 1:20:22.7
59 Renee Jablonske Eau Claire WI 1076 29 F 27:36.1 1:20:35.7
60 Gloria Foss Cameron WI 1070 44 F 27:40.6 1:20:40.1
61 Emily Hines Menomonie WI 1072 38 F 28:19.6 1:21:19.1
62 Katie Johnson Menomonie WI 1134 29 F 28:19.7 1:21:19.3
63 Marilyn Newton Chippewa Falls WI 1098 16 F 29:48.5 1:22:48.0
64 Matthew Rees Chippewa Falls WI 1110 16 M 34:32.1 1:22:48.2
65 Peter Lecher Lakeland MN 1129 71 M 35:13.8 1:23:29.9
66 Pam Ogden Eau Claire WI 1100 59 F 34:03.3 1:27:02.9
67 Rick Lecher Gordon WI 1087 75 M 39:14.1 1:27:30.2
68 Sherilyn Riedel Chippewa Falls WI 1111 59 F 36:07.7 1:29:07.2
69 Janet Segelken Eau Claire WI 1114 58 F 36:07.8 1:29:07.4
70 Joseph Yates Stanley WI 1120 38 M 42:28.8 1:30:45.0